Ladeparker kræver kolossale mængder af strøm

En væsentlig del af den grønne omstilling er elektrificeringen af vores transport. Elbilerne flyver over disken hos bilforhandlerne, så det nu er mere end 65 % af nybil-salget, der er rent elektriske. Samtidig er den tunge trafik også efterhånden kommet i elektriske omdrejninger.

Tempoet i bilparkens omstilling er overgået enhver forventning, og udover opsætning af ladestandere på villavejene kræver det nye, store ladeparker fortrinsvist langs vores motorveje.

Disse ladeparker skal bruge store mængder strøm, der kræver ampere-tilslutninger i en hidtil uset mængde.

I det østjyske åbner der langs E45 ved årsskiftet flere store ladeparker. Vejdirektoratet er bygherre på ladeparkerne og har bestilt en enorm mængde ampere til de fire ladeparker – på rastepladserne Ejer Bavnehøj Øst, Ejer Bavnehøj Vest, Blankhøj og Pedersminde.

På alle fire ladeparker bliver det etableret 8 ladestandere med 2 ladeudtag på hver. Hver ladestander kan levere op til 400 kW.

Dinel er i disse dage ved at færdiggøre forsyningen til de fire ladeparker.

”Det har været en stor opgave og har krævet en hel del anlæg. F.eks. er der på hver af rastepladserne opsat en dobbelt transformerstation, hvor der er monteret 2 gange 8 stikledninger til ladestanderne. Vi har to kabler i hvert tracé, så vi kan fremtidssikre forsyningen,” siger Steffen Diget, projektleder ved Dinel.

På Ejer Bavnehøj rastepladserne har Dinel gravet ca. 17 km kabel ned, mens der på rastepladserne ved Blankhøj og Pedersminde er gravet ca. 16 km kabel ned.

”Noget af kabellægningen har delvist været gennem fredsskov. Det har krævet en række tilladelser og forhandlinger med de respektive myndigheder, men gennem hele projektet har Vejdirektoratet været en virkelig god samarbejdspartner, og det gjaldt også her,” understreger Steffen Diget, der har været Dinels hovedansvarlige på opgaven.

Hver af de fire ladeparker skal bruge ampere svarende til en tung industri. Tilmeldingen af de ønskede Ampere har været en af de allerstørste i Dinels historie, og det er et godt eksempel på, hvad den grønne omstilling medfører for et netselskab.

”Den markant øgede elektrificering er en kæmpeopgave for netselskaberne, og alene dette projekt er en halv gang større ampere-mæssigt, end hvad vi havde på årsbasis for bare fem-seks år siden,” påpeger Steffen Diget.

Det samlede projekt har været undervejs siden foråret 2024. I december samme år blev det endelig igangsat, og i december i år var det klar til aflevering.